KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME

 

Bir şampiyona daha geride kalırken !

2015 Mayıs’ından bu yana her yıl İlk ve Sonbahar aylarında “ Ortak tutkumuz; suya olan sevgimiz” mottosuyla, yüzme sporunu her yaştan insana sevdirmek amacıyla düzenlenen yenilikçi bir şampiyonalar bütünü olan Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonalarının 10.ve bronzu 1-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Marmaris'te gerçekleştirildi. 

Genel prensiplerinin  “yüzme sporunun farkındalığına katkıda bulunmak, yüzme sporunun her yaşta yapılabilecek çok özel bir spor olduğunu geniş kitlelere ulaştırabilmek ve yüzme sporuna gönül vermiş her yaşta sporcuya deniz sevgisini aşılamak” olarak tanımlayan Aquamasters, vizyon partnerleri, destek veren tüm kurum ve kuruluşlar ve tüm katılımcılarıyla birlikte başarılı bir organizasyona daha imza attı.

 

Aquamasters Yüzme Şampiyonaları ülkemizde yüzmenin gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen bir ‘’ Fair Play’’ şampiyonasıdır.  ‘’ Adil Oyun’’ şampiyonalarımızın temel değeridir.  

Bununla beraber  Şampiyonamızın son günü  1500mt Açık Su Yüzme etabında yaşanan fair play ruhuna aykırı müessif hadiseye öncelikle açıklık getirmek isteriz.

Bilindiği üzere şampiyona etapları farklı yaş kategorilerinde gerçekleştirilmektedir.

> 1500 mt Açık Su Yüzme Şampiyonasına 11-13 Yaş kategorisinde katılan 2006 doğumlu genç sporcu Seyfi Diker parkuru başarıyla ilk sırada tamamlamış ve şampiyonanın hemen sonrasında ödül töreninde Altın Madalyasını almıştır. Genç sporcumuzu kutlar, başarılarının devamını dileriz.

> 1500 mt Açık Su Yüzme Şampiyonasına 40 -44 yaş kategorisinde katılan Tolga Öcal müsabakalarımızı yöneten Hakem Kurulunun değerlendirmesi sonucunda Şampiyonamızın yarışma talimatlarının 8.ve 9. Maddesi uyarınca bitiş anında centilmenliğe aykırı davranışta bulunduğu tespit edilerek yarışma dışı bırakılmış ve diskalifiye kararı alınmıştır. Karar açık yaş genel ve 40-44 yaş kategorisi sıralamasını etkileyeceğinden olayın vuku bulduğu an itibarıyla kayıtlara geçirilmiştir.

> Eşi ve çocuğu ile birlikte Şampiyonamıza katılan ve onur konuğu olarak yarışmalarda yer alan Dünya ve Avrupa Masterlar Yüzme Şampiyonu Irina Bolshakova’nın yaşanan talihsiz olayla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Sporcu açık yaş kadınlar genel kategoride parkuru ilk sırada tamamlamıştır.

Şampiyona’nın son günü yaşanan fair play ruhuna aykırı müessif hadiseye dair Aquamasters Yönetim Kurulu’nun değerlendirmesi sonucunda centilmenliğe aykırı davranışta bulunan sporcuların bir yıl süre ile Şampiyonalarımızda yer alamayacağı maddesinin yarışma talimatnamelerimize eklenmesi kararı alınmıştır.


Şampiyonalarımızda ilk kez gerçekleşen ve bundan böyle de yaşanmasını hiçbir şekilde arzu etmediğimiz olay sonucunda alınan bu karar doğrultusunda; centilmenliğe aykırı davranışta bulunan sporcular bir yıl süresince Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonalarında yer alamayacaklardır. Kamuoyunun bilgisine sunarız.


Bir şampiyonamız daha sonlanırken, her geçen gün gelişen şampiyonalarımıza ve yüzme sporunun gelişimine verdikleri destek için; vizyon partnerlerimize, destekcilerimize ve değerli  katılımcılarımıza teşekkür ederiz.
  
Saygılarımızla
AQUAMASTERS 
Yönetim Kurulu

Seyfi_Diker.jpg