Haberler

AQUAMASTERS YÜZME ŞAMPİYONALARI REKOR KATILIMLA MARMARİS’TE GERÇEKLEŞTİ

20/05/2015

Spor kenti Marmaris,Türkiye Yüzme Federasyonu ve  Aquamasters işbirliğiyle  16 – 18 Mayıs tarihlerinde  Aquamasters Uluslararası Kısa Kulvar Masterlar Yüzme Şampiyonasına, 19 Mayıs  tarihinde ise    Aquamasters Uluslararası Açık Su Orka Maratonu organizasyonlarına ev sahipliği yaptı.

 

Türkiye’de bugüne kadar en yoğun katılımla gerçekleştirilen Master Yüzme Yarışması özelliğini taşıyan AQUAMASTERS Uluslararası Yüzme Şampiyonaları 16-18 Mayıs 2015 Kısa Kulvar yarışlarında 400 sporcuyu ağırlarken, 19 Mayıs Açık Su Orka Maratonunda 320 sporcuyu konuk etti. 

ORKA HOTELS, MARMARİS DENİZ TİCARET ODASI, ARENA, ERGO, AHU HASTANESİ, SPORTSTV,RADYO SPOR, SİGMA TRAVEL'in katkılarıyla gerçekleştirilen Sporcuların birbirleri ile kıyasıya mücadele ettiği yarışlarda kısa kulvar final müsabakaları olimpiyat düzeyi yarışlarda kullanılan ışık ve ses sistemleri eşliğinde gerçekleştirildi.  Kısa kulvar şampiyonalarında takım bazında madalya sıralamasında birinciliği Üsküdar Su Sporları Kulübü, ikinciliği Galatasaray, Üçüncülüğü ise İstanbul Yüzme İhtisas Spor Kulübü aldı.

Bireysel bazda Fın puana göre, bayanlarda birinciliği Atletico’dan Ayşegül EMİR, İkinciliği Pınar İDEL, üçüncülüğü Eskişehir Sarar Spor’dan Özge TUGA elde etti. Bireysel baz erkeklerde Fın puana göre birinciliği, İstanbul Yüzme İhtisas’tan Ahmet NAKKAŞ, İkinciliği Fenerbahçe’den Serkan ATASAY, üçüncülüğü Üsküdar Su Sporları Kulübünden Mert ZEYDANLI kazandı.  

90 Ferdi, 10 Bayrak takımı Türkiye rekorunun kırıldığı şampiyonada oldukça önemli sonuçlar çıktı. Ahmet NAKKAŞ bireysel bazda yüzdüğü dereceler ile Master yarışları düzeyinde tarihten bugüne yüzülen derecelerin listelendiği FINA kısa kulvar Top 10 listesine girmeye hak kazandı. 

 

İstanbul Yüzme İhtisas Kulübünün 92 yaşındaki efsane  yüzücüsü  Nejat Nakkaş adına yapılan Aquamasters Uluslararası Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası bugüne kadar ülkemizde yapılan en yüksek katılımlı Şampiyona oldu.

 Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 mt serbest branşında 1.18’lik derecesi ile Şampiyonluk elde eden  Nejat Nakkaş bu tür organizasyonların yüzme sporu için teşvik olduğunu, yüzme sporunun her yaşta yapılabilen bir spor olduğunu, elde ettiği dereceden memnun olduğunu dile getirerek Aquamasters Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Demirel'e  teşekkürlerini ifade ederek ; '' Çok önemli bir organizasyona imza attınız. Gönülden kutluyor,başarılarınızın devamını diliyorum '' diyerek sözlerini tamamladı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda “Dünya Barışı İçin Elele” sloganıyla gerçekleştirilen Aquamasters Uluslararası Açık Su Orka Maratonu Galatasaray Spor Kulübü ve Milli takımlar eski Teknik Direktörü Yılmaz Özüak adına gerçekleştirildi.Kısa Kulvar yarışlarının ardından Açık Su Maratonunda da mücadele ederek kategorisinde Şampiyon olan Özüak, sağlığı izin verdiği müddetçe yüzmeye devam edeceğini kaydetti.

Aquamasters Uluslararası Açık Su Orka Maratonu'na 25 ile 85 yaşları arasında 320 sporcu katıldı. Açık Su Orka Maratonunda yüzülen 3 Km ve 6 Km yarışlarında da oldukça renkli sahnelere şahit olundu. Sporcuların centilmence mücadele ettiği maratonda 3Km Bayan/Erkek ve 6Km Bayan/Erkek olarak ilk üçler kupa ile ödüllendirildi. Ayrıca her yaş grubunda dereceye girenlere yaş grubu madalyası takdim edildi.

TYF tarafından geçtiğimiz günlerde onaylanan FINA güvenlik kurallarının ilk kez uygulandığı, Sahil Güvenlik, Deniz Polisi ve Aquamasters güvenlik ekibinin iş birliğiyle su altı ve helikopter kameralar kullanılarak 12 tekne ve 50 görevliyle gerçekleştirilen Aquamasters Açık Su Orka Maratonu bu yönüyle de ülkemizde düzenlenen Açık Su Yüzme Maratonlarına ayrı bir boyut getirmiş oldu. 


Açık Su Orka Maratonu Genel Kategori İlk Üç’leri:


3 KM ERKEKLER GENEL KATEGORİ İLK ÜÇ:
1. Tolga Öcal -Üsküdar Su Sporlari
2. Umut Gözen -Galatasaray
3. Bugra Korahan -Üsküdar Su Sporlari


3 KM BAYANLAR GENEL KATEGORİ İLK ÜÇ:
1. Tugçe Tasar- Ferdi
2. Cevlan Ertuğrul - Tsk Spor Gücü 
3. Özge Tuga -Eskisehir Sarar Spor


6 KM ERKEKLER GENEL KATEGORİ İLK ÜÇ:
1.     Emre Erdogan -Karsiyaka

2.     Umit Kemal Cengiz- Turkcell

3.     Turgut Esen -Karsiyaka

6 KM BAYANLAR GENEL KATEGORİ İLK ÜÇ:
1.     Bige Vardar -Üsküdar Su Sporlari

2.     Gülsah Özkan -Karsiyaka

3.     Birce Aydogan -Fmv Isik Spor Kulübü