Bodrum Hakkında

Bodrum Hakkında

- Ege Bölgesi’nde, Muğla iline bağlı bir ilçe olan Bodrum, doğu ve kuzeydoğusunda Milas, kuzeybatı, batı ve güneyinde ise masmavi tonlarıyla bilinen Ege Denizi ile çevrilidir. Homeros’un ebedi mavilikler ülkesi olarak isimlendirdiği Bodrum, doğal güzellikleri ve kendine has özellikleri ile, günümüzde sadece Türkiye’de değil dünyada da önemli bir turizm merkezidir.

- Bodrum, doğu ve batı limanlarının birleşmesinden oluşan ve yarım ada üzerinden yükselen kalesi ve güzel iki limanının kıyılarına dizilmesi ile birlikte bembeyaz evlerden, denize inen daracık sokaklardan meydana gelen ve şöhreti dünya geneline yayılan şirin bir yöremizdir.

Bodrum Türkiye’de ziyaretçi potansiyeli en yüksek olan tatil beldelerinden bir tanesidir. Yaz aylarında burayı ziyaret eden gerek yabancı gerek yerli turist sayısı ile nüfusunu bir anda artar. Ancak Bodrum sadece yaz aylarında ziyaret edilebilecek bir yer değildir. Özellikle bahar aylarında bir çok insanın tercih edeceği bir yer olan Bodrum eylül ekim aylarında zefiriye adı verilen rüzgarın serin esintisi eşliğinde ne sıcaktan bunaltan ne de soğuktan üşüten bir iklime sahiptir.Bodrum her tarza hitap ediyor olmasıyla bu kadar meşhur bir bölge olduğunu söylemek yanlış olmaz! Lüks otellerde konaklayabilir, minderlerin üzerinde güneşlenebilir, maviye olan hayranlığınız Bodrum’da tepelerinden görünen deniz ve gökyüzü uyumuyla daha da artabilir, su altı dünyasının en bilinmezini keşfedebilir, tarih kalıntılar müzeler, alışveriş, gece eğlenceleri, ya da palmiyeler arsında uzun yürüyüşler yapabilir, köy yaşantısı içinde huzur bulabilir, güneşin batışını seyrederken hayata bir kere daha sımsıkı sarılabilirsiniz.

Tarihçe

Halikarnassos‘ta (Bodrum‘un eski adı) M.Ö. 484 yılında doğan ve "Tarihin Babası" olarak bilinen HEREDOT‘a göre Bodrum Dor‘lar tarafından kurulmuştur. Daha sonra Karya ve Leleg‘ler bu bölgeye yerleşmişlerdir. M.Ö.650 yılında Megeralılar gelerek şehri genişletmişler adını da Halikarnassos olarak değiştirmişlerdir.

Bodrum M.Ö. 386 yılında Persler‘in egemenliğine girmiştir. Halikarnassos en parlak devrini M.Ö. 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olunca yaşamıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bu dönemde Kral Mausolos‘un anısına kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmıştır.

Bodrum M.Ö. 192’de Romalıların eline geçmiş ancak bu dönemde önemli bir gelişme göstermemiştir. M.S. 395 yılında Bizanslıların, M.S. XI. yüzyılda Türklerin eline geçmiştir. I. Haçlı savaşlarında Bizanslıların, XIV. yüzyılda tekrar Türklerin eline geçmiştir. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin eline geçmiş, 1522 yılında ise (Kanuni Sultan Süleyman döneminde) tekrar Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra adı Bodrum olarak değiştirilmiştir.

Bodrum'da antik kentler

Halikarnas'tan başka Bodrum Yarımadasında en az 12 antik kent daha var. Bu kentler sırasıyla Pedasa, Telmissos, Müsgebi, Termera, Eski ve Yeni Myndos, Uranion, Madnasa, Sibda, Syangela, Kndye, Karyanda ve Bargylia'dır.

Bunların büyük bölümü Leleg yerleşimleridir. Tarihi Halikarnas kralı 2. Mausolos döneminde bu yerleşimlerin altısının halkı Halikarnas'a göçe zorlanmış, eski Myndos ve Syangela ise farklı yerlerde Helenistik düzende yeniden kurulmuştur. Böylelikle dağınık ve güçsüz kentçikler yerine güçlü ve mamur bir Halikarnas yaratılması sağlanmıştır.

Bodrum Yarımada çevresindeki diğer arkeolojik alanlar; Afrodisyas, Pamukkale, Efes, Herakliya, İassus, Milas, Labranda, Kaunos, Priene, Milet, Didim, Yuromos

Bodrum hakkında detaylı bilgi...

About Bodrum ...